KPT06F16-23PA206
Mfr.Part #
KPT06F16-23PA206
Description
CONN PLUG MALE 23P GOLD SLDR CUP
Orientation :
N (Normal)
Color :
Black
Shell Size - Insert :
Contact Material :
Copper
RoHS :
Compliant
Connector Type :
Plug, Male Pins
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Shell Size, MIL :
Number of Contacts :
23
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Voltage Rating :
600VAC, 850VDC
Body Plating :
Zinc
Min Operating Temperature :
-55 °C
Shell Finish :
Black Zinc
Solder Cup
Body Material :
Aluminium
Shielding :
Published :
Mount :
Free Hanging
Number of Positions :
23
Voltage - Rated :
600VAC 850VDC
Bayonet Lock
REACH SVHC :
No SVHC
Current Rating :
13A
Environment Resistant
Max Operating Temperature :
125 °C
Gender :
Male
Features :
Strain Relief
Contact Plating :
Gold
Feature :
Strain Relief
Datasheets
KPT06F16-23PA206
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 23 Positions Solder Cup Gold Black Zinc Bulk N (Normal) Bayonet Lock