KPT06F14-19PA206
Mfr.Part #
KPT06F14-19PA206
Description
CONN PLUG MALE 19P GOLD SLDR CUP
Circular Connector Assemblies
Length :
48.41mm
Plating :
Chromate
Ratings :
Environment Resistant
Orientation :
N (Normal)
Feature :
Strain Relief
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Current Rating :
7.5A
Max Current Rating :
7.5A
Voltage Rating :
600VAC, 850VDC
Shell Finish :
Black Zinc
Ingress Protection :
Environment Resistant
Color :
Black
Number of Positions :
19
Shell Size, MIL :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Mount :
Cable, Free Hanging
Voltage - Rated :
600VAC 850VDC
Radiation Hardening :
No
Current Rating (Amps) :
7.5A
Features :
Strain Relief
Packaging :
Bulk
Published :
Datasheets
KPT06F14-19PA206
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 19 Positions Solder Cup Gold Black Zinc Bulk N (Normal) Bayonet Lock