KPT06F14-15SA206
Mfr.Part #
KPT06F14-15SA206
Description
CONN PLUG FMALE 15P GOLD SLD CUP
Shell Finish :
Black Zinc
Shell Size, MIL :
Contact Material :
Copper
Number of Positions :
15
12 Weeks
Feature :
Strain Relief
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Gender :
Receptacle
Mount :
Free Hanging
REACH SVHC :
No SVHC
Orientation :
N (Normal)
Features :
Strain Relief
Voltage - Rated :
600VAC 850VDC
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Shielding :
Body Material :
Aluminium
Body Plating :
Zinc
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage Rating :
600VAC, 850VDC
Current Rating :
13A
Subcategory :
Circular Connectors
Color :
Black
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Datasheets
KPT06F14-15SA206
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 15 Positions Solder Cup Gold Black Zinc Bulk N (Normal) Bayonet Lock