KPT06E22-21SW
Mfr.Part #
KPT06E22-21SW
Description
CONN PLUG FMALE 21P GOLD SLD CUP
Stock
36
In Stock :
36
Circular Connector Assemblies
HTS Code :
Number of Contacts :
21
12 Weeks
Radiation Hardening :
No
Voltage Rating :
1000VAC, 1400VDC
Orientation :
W
Gender :
FEMALE
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Min Operating Temperature :
-55 °C
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Primary Material :
Metal
ECCN Code :
EAR99
Base Product Number :
KPT06
Max Operating Temperature :
125 °C
Voltage - Rated :
1000VAC 1400VDC
Max Current Rating :
22A
Shell Size, MIL :
Length :
34.5mm
Published :
2000
Shell Material :
Aluminum Alloy
Contact Style :
Socket
Contact Finish - Mating :
Gold
RoHS :
Compliant
Mount :
Cable, Free Hanging
Plating :
Cadmium, Chromate
Mounting Feature :
Number of Positions :
21
Current Rating :
13A
Current Rating (Amps) :
13A
Shell Size - Insert :
22-21
Contact Plating :
Gold
Datasheets
KPT06E22-21SW
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 21 Positions Solder Cup Gold Olive Drab Cadmium Bulk W Bayonet Lock