KPT06E22-21S
Mfr.Part #
KPT06E22-21S
Description
CONN PLUG FMALE 21P GOLD SLD CUP
Stock
36
In Stock :
36
Metal
Max Operating Temperature :
125 °C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Fastening Type :
Bayonet Lock
Plating :
Cadmium, Chromate
Contact Style :
Socket
Active
ECCN Code :
EAR99
Orientation :
W
Gender :
FEMALE
Number of Contacts :
21
RoHS :
Compliant
Current Rating (Amps) :
13A
Mount :
Cable, Free Hanging
Voltage Rating :
1000VAC, 1400VDC
Voltage - Rated :
1000VAC 1400VDC
Contact Plating :
Gold
Length :
34.5mm
Min Operating Temperature :
-55 °C
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Radiation Hardening :
No
Current Rating :
13A
Number of Positions :
21
Shell Size - Insert :
22-21
Published :
2000
Solder Cup
Max Current Rating :
22A
Mounting Feature :
Datasheets
KPT06E22-21S
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 21 Positions Solder Cup Gold Olive Drab Cadmium Bulk W Bayonet Lock