KPT06E20-41PW
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KPT06E20-41PW
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN PLUG MALE 41P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Subcategory :
Circular Connectors
Factory Lead Time :
12 Weeks
Min Operating Temperature :
-55 °C
Contact Plating :
Gold
Max Current Rating :
7.5A
Package :
Bulk
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Packaging :
Bulk
Filter Feature :
No
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Shielding :
Orientation :
W
Gender :
Male
Number of Positions :
41
Voltage - Rated :
600VAC 850VDC
Feature :
Backshell
Total Number of Contacts :
41
Product Status :
Active
Current Rating :
7.5A
Shell Material :
Aluminum Alloy
IEC Conformance :
No
Mixed Contacts :
Shell Size, MIL :
Mounting Feature :
MIL Conformance :
yes
Contact Style :
Pin
Color :
Olive Drab
Base Product Number :
KPT06
Ingress Protection :
Environment Resistant
Current Rating (Amps) :
7.5A
Termination :
Solder Cup
Fastening Type :
Bayonet Lock
Radiation Hardening :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
RoHS :
Compliant
Backshell Type :
Solid
Features :
Backshell
Number of Contacts :
Mount :
Cable, Free Hanging
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Size - Insert :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
DIN Conformance :
Plating :
Cadmium, Chromate
Voltage Rating :
600VAC, 850VDC
Connector Type :
Plug, Male Pins
Max Operating Temperature :
125 °C
Ratings :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Empty Shell :
Series :
KPT
Length :
34.5mm
Primary Material :
Metal
Datasheets
KPT06E20-41PW
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 41 Positions Solder Cup Gold Olive Drab Cadmium Bulk W Bayonet Lock