KPT06E20-16PDZ
Mfr.Part #
KPT06E20-16PDZ
Description
CONN PLUG MALE 16P GOLD SLDR CUP
Ingress Protection :
Environment Resistant
Published :
Body Plating :
Cadmium
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
REACH SVHC :
No SVHC
Gender :
Male
Body Material :
Aluminium
Contact Material :
Copper
Number of Positions :
16
Current Rating :
13A
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Style :
Pin
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Shell Size, MIL :
Feature :
Shrink Boot Adapter
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ratings :
Environment Resistant
Voltage - Rated :
1000VAC 1400VDC
Features :
Shrink Boot Adapter
Series :
KPT
Mount :
Free Hanging
Shielding :
Shielded
Orientation :
N (Normal)
Voltage Rating :
1000VAC, 1400VDC
Connector Type :
Plug, Male Pins
Current Rating (Amps) :
13A
Datasheets
KPT06E20-16PDZ
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 16 Positions Solder Cup Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock