KPT06E18-32SDZ
Mfr.Part #
KPT06E18-32SDZ
Description
CONN PLUG FMALE 32P GOLD SLD CUP
Free Hanging (In-Line)
Body Plating :
Cadmium
Product Status :
Active
Body Material :
Aluminium
Ingress Protection :
Environment Resistant
Current Rating :
7.5A
Published :
Feature :
Shrink Boot Adapter
Mounting Feature :
Contact Style :
Socket
Voltage Rating :
600VAC, 850VDC
Mount :
Cable, Free Hanging
Packaging :
Bulk
REACH SVHC :
No SVHC
Orientation :
N (Normal)
Ratings :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Base Product Number :
KPT06
Gender :
FEMALE
Contact Material :
Copper
Shielding :
Shielded
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Number of Positions :
32
Features :
Shrink Boot Adapter
Voltage - Rated :
600VAC 850VDC
Current Rating (Amps) :
7.5A
Datasheets
KPT06E18-32SDZ
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 32 Positions Solder Cup Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock