KPT06E16-23PDZ
Mfr.Part #
KPT06E16-23PDZ
Description
CONN PLUG MALE 23P GOLD SLDR CUP
Stock
32
In Stock :
32
Voltage - Rated :
600VAC 850VDC
Features :
Shrink Boot Adapter
Contact Material :
Copper
Gender :
Male
Shielding :
Shielded
Published :
2014
Shell Size - Insert :
16-23
Factory Lead Time :
12 Weeks
REACH SVHC :
No SVHC
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Feature :
Shrink Boot Adapter
Mount :
Free Hanging
Body Plating :
Cadmium
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Connector Type :
Plug, Male Pins
Number of Positions :
23
Mounting Feature :
Ratings :
Environment Resistant
Orientation :
N (Normal)
Body Material :
Aluminium
Contact Style :
Pin
Voltage Rating :
600VAC, 850VDC
Primary Material :
Metal
Current Rating :
13A
Ingress Protection :
Environment Resistant
Datasheets
KPT06E16-23PDZ
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 23 Positions Solder Cup Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock