KPT06E14-19SX
Mfr.Part #
KPT06E14-19SX
Description
CONN PLUG FMALE 19P GOLD SLD CUP
Circular Connector Assemblies
Mixed Contacts :
No
Number of Positions :
19
Shell Size, MIL :
Length :
32.5mm
Series :
KPT
MIL Conformance :
yes
Voltage Rating :
600VAC, 850VDC
KPT06
DIN Conformance :
No
Contact Finish - Mating :
Gold
Filter Feature :
Plating :
Cadmium, Chromate
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Depth :
3mm
Orientation :
X
Current Rating (Amps) :
7.5A
Gender :
FEMALE
Bulk
Contact Style :
Socket
Current Rating :
7.5A
Radiation Hardening :
Voltage - Rated :
600VAC 850VDC
Termination :
Solder Cup
Max Current Rating :
7.5A
Features :
Mounting Feature :
Ratings :
Environment Resistant
Backshell Type :
Solid
IEC Conformance :
Total Number of Contacts :
19
50.0μin 1.27μm
Empty Shell :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mount :
Cable, Free Hanging
Ingress Protection :
Environment Resistant
Option :
WATER PROOF
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Datasheets
KPT06E14-19SX
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 19 Positions Solder Cup Gold Olive Drab Cadmium Bulk X Bayonet Lock