KPT06B24-61SW
Mfr.Part #
KPT06B24-61SW
Description
CONN PLUG FMALE 61P GOLD SLD CUP
50.0μin 1.27μm
Empty Shell :
No
DIN Conformance :
No
Mixed Contacts :
Voltage - Rated :
600VAC 850VDC
Shell Size, MIL :
Orientation :
W
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Operating Temperature :
-55°C~125°C
MIL Conformance :
yes
Features :
Strain Relief
Filter Feature :
Voltage Rating :
600VAC, 850VDC
KPT
Published :
Feature :
Strain Relief
Current Rating (Amps) :
7.5A
Number of Positions :
61
Product Status :
Active
Backshell Type :
Solid
Solder Cup
Total Number of Contacts :
61
IEC Conformance :
Datasheets
KPT06B24-61SW
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 61 Positions Solder Cup Gold Olive Drab Cadmium Bulk W Bayonet Lock