KPT06B22-21S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KPT06B22-21S
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN PLUG FMALE 21P GOLD SLD CUP
Stock
256
In Stock :
256
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
21
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Feature :
Strain Relief
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
Cable, Free Hanging
Packaging :
Bulk
Ratings :
IP67
Max Current Rating :
22A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Radiation Hardening :
No
Shell Size - Insert :
22-21
Ingress Protection :
Subcategory :
Circular Connectors
Current Rating :
13A
Features :
Strain Relief
RoHS :
N
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Package :
Bulk
Plating :
Aluminium, Cadmium, Chromate
Voltage - Rated :
1000VAC 1400VDC
Termination :
Solder Cup
Orientation :
N (Normal)
Max Voltage Rating (DC) :
12.751MV
Base Product Number :
KPT06
Series :
KPT
Shielding :
Brand :
Voltage Rating :
1000VAC, 1400VDC
Published :
2000
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Color :
Olive Drab
Contact Material :
Copper
Shell Size, MIL :
Shell Material :
Aluminum Alloy
Current Rating (Amps) :
13A
Number of Ports :
1
Gender :
Male
Primary Material :
Metal
Mounting Feature :
REACH SVHC :
No SVHC
Product Status :
Active
Body Plating :
Cadmium
Fastening Type :
Bayonet Lock
Factory Lead Time :
12 Weeks
Body Material :
Aluminium
Length :
57.15mm
Datasheets
KPT06B22-21S
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 21 Positions Solder Cup Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock