KPT06B14-18PDZ
Mfr.Part #
KPT06B14-18PDZ
Description
CONN PLUG MALE 18P GOLD SLDR CUP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Aluminum Alloy
Body Material :
Aluminium
Orientation :
N (Normal)
REACH SVHC :
No SVHC
Fastening Type :
Bayonet Lock
Feature :
Shrink Boot Adapter
Series :
KPT
Body Plating :
Cadmium
Base Product Number :
KPT06
Features :
Shrink Boot Adapter
Color :
Olive Drab
Contact Material :
Copper
Published :
Termination :
Solder Cup
Shell Size - Insert :
Voltage Rating :
600VAC, 850VDC
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Number of Positions :
18
Mounting Feature :
Primary Material :
Metal
Gender :
Male
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Mount :
Free Hanging
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Plug, Male Pins
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Shell Size, MIL :
Current Rating :
7.5A
Shielding :
Shielded
Voltage - Rated :
600VAC 850VDC
Ingress Protection :
Current Rating (Amps) :
7.5A
Datasheets
KPT06B14-18PDZ
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 18 Positions Solder Cup Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock