KPT06B14-15SX
Mfr.Part #
KPT06B14-15SX
Description
CONN PLUG FMALE 15P GOLD SLD CUP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Body Material :
Aluminium
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
MIL Conformance :
yes
Voltage Rating :
600VAC, 850VDC
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Orientation :
X
REACH SVHC :
No SVHC
ECCN Code :
EAR99
Filter Feature :
No
Mount :
Cable, Free Hanging
Shell Size, MIL :
Backshell Type :
Solid
Number of Positions :
15
Primary Material :
Metal
IEC Conformance :
No
HTS Code :
Voltage - Rated :
600VAC 850VDC
Package :
Bulk
Contact Plating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Body Plating :
Cadmium
Feature :
Strain Relief
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Length :
46mm
Mounting Feature :
Color :
Olive Drab
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Product Status :
Active
Mixed Contacts :
Shielding :
Gender :
Male
Shell Material :
Aluminum Alloy
Plating :
Cadmium, Chromate
Min Operating Temperature :
-55 °C
Base Product Number :
KPT06
Max Operating Temperature :
125 °C
Ingress Protection :
Series :
KPT
Number of Contacts :
15
Max Current Rating :
7.5A
RoHS :
Non-Compliant
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Material :
Copper
DIN Conformance :
Features :
Strain Relief
Termination :
Solder Cup
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Option :
WATER PROOF
Empty Shell :
Radiation Hardening :
Total Number of Contacts :
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Finish - Mating :
Gold
Published :
Shell Size - Insert :
Current Rating :
13A
Datasheets
KPT06B14-15SX
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 15 Positions Solder Cup Gold Olive Drab Cadmium Bulk X Bayonet Lock