KPT06A22-21PA206
Mfr.Part #
KPT06A22-21PA206
Description
KPT 21C 21#16 PIN PLUG
Orientation :
N (Normal)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage Rating :
1000VAC, 1400VDC
Package :
Bulk
Material Flammability Rating :
Backshell Material, Plating :
Applications :
Industrial, Military
Solder Cup
Cable Opening :
Number of Positions :
21
Product Status :
Active
Contact Material :
COPPER ALLOY
Color :
Black
Series :
KPT
Insert Material :
Polychloroprene
Shielding :
Unshielded
Shell Finish :
Black Zinc Cobalt
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Pins :
16
Current Rating (Amps) :
13A
Shell Size, MIL :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Features :
Backshell, Coupling Nut
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Datasheets
KPT06A22-21PA206
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 21 Positions Solder Cup Gold Black Zinc Cobalt N (Normal) Bayonet Lock
KPT06A22-21PA206 Overview
Packaging is in the form of Plug, Male Pins.This device has a Free Hanging (In-Line) mounting type.Specifically, it is one of the products in the KPT Series.There are 16 pins on the device.Devices operate at -55°C ~ 125°C operating temperatures.