KPT06A14-18SY
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KPT06A14-18SY
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN PLUG FMALE 18P GOLD SLD CUP
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Fastening Type :
Bayonet Lock
Primary Material :
Metal
Option :
WATER PROOF
Body Plating :
Cadmium
Shell Size, MIL :
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Positions :
18
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature :
Contact Material :
Copper
Mixed Contacts :
No
DIN Conformance :
No
Shielding :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Termination :
Solder Cup
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
Free Hanging
Color :
Olive Drab
IEC Conformance :
Filter Feature :
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size - Insert :
Body Material :
Aluminium
Total Number of Contacts :
18
Contact Style :
Socket
Shell Material :
Aluminum Alloy
REACH SVHC :
No SVHC
Orientation :
Y
Plating :
Cadmium, Chromate
Package :
Bulk
Backshell Type :
Solid
MIL Conformance :
yes
Product Status :
Active
Voltage Rating :
600VAC, 850VDC
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Base Product Number :
KPT06
Series :
KPT
Empty Shell :
Current Rating :
7.5A
Ingress Protection :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Gender :
FEMALE
Current Rating (Amps) :
7.5A
Features :
Length :
36.58mm
Max Current Rating :
7.5A
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated :
600VAC 850VDC
Datasheets
KPT06A14-18SY
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 18 Positions Solder Cup Gold Olive Drab Cadmium Bulk Y Bayonet Lock