KPT04A22-41P
Mfr.Part #
KPT04A22-41P
Description
CONN RCPT MALE 41P GOLD SLDR CUP
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
RoHS :
Compliant
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Current Rating :
13A
Voltage - Rated :
600VAC 850VDC
Gender :
Male
Base Product Number :
KPT04
Voltage Rating :
600VAC, 850VDC
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Contact Plating :
No SVHC
Max Operating Temperature :
125 °C
Mount :
Free Hanging
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Termination :
Solder Cup
Gold
Published :
Cadmium
Min Operating Temperature :
-55 °C
Fastening Type :
Bayonet Lock
Number of Contacts :
41
Number of Positions :
41
Datasheets
KPT04A22-41P
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 41 Positions Solder Cup Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock