KPT02H1626PN
- Mfr.Part #
- KPT02H1626PN
- Manufacturer
- ITT Cannon
- Description
- HERMETICS
- Manufacturer :
- ITT Cannon
- Product Category :
- Circular Connector Assemblies
- Contact Finish Thickness - Mating :
- 50.0µin (1.27µm)
- Product Type :
- Circular MIL Spec Connector
- Product Category :
- Circular MIL Spec Connector
- Primary Material :
- Metal
- Contact Finish - Mating :
- TIN OVER CADMIUM
- Brand :
- Mounting Feature :
- Flange
- Shell Size - Insert :
- Termination :
- Solder Cup
- DIN Conformance :
- No
- RoHS Status :
- Non-RoHS Compliant
- Additional Feature :
- STANDARD: MIL-C-26482
- Coupling Type :
- Bayonet
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Fastening Type :
- Bayonet Lock
- Shell Finish :
- Tin plated
- Environmental Characteristics :
- Environment Resistant
- MIL Conformance :
- yes
- Shell Size, MIL :
- Series :
- Empty Shell :
- No
- Shell Size :
- 16
- Mating Information :
- MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
- Contact Material :
- COPPER ALLOY
- Total Number of Contacts :
- 26
- Package :
- Bulk
- Product Status :
- Active
- Contact Gender :
- Male
- Filter Feature :
- Cable Opening :
- Subcategory :
- Circular Connectors
- Factory Lead Time :
- 17 Weeks
- Connector Type :
- MIL SERIES CONNECTOR
- Option :
- HERMETIC
- Material Flammability Rating :
- IEC Conformance :
- Mounting Type :
- Panel
- Features :
- Applications :
- Industrial, Military
- Termination Type :
- Solder
- Ingress Protection :
- IP67 - Dust Tight, Waterproof
- Number of Positions :
- 26
- Body/Shell Style :
- Receptacle
- Shielding :
- Unshielded
- Voltage Rating :
- 600VAC, 850VDC
- Current Rating (Amps) :
- 7.5A
- Backshell Type :
- Solid
- Insert Material :
- Polychloroprene
- Base Product Number :
- KPT02
- Contact Finish Termination :
- TIN OVER CADMIUM
- Shell Material :
- Steel
- Mixed Contacts :
- Backshell Material, Plating :
- Color :
- Olive Drab
- Orientation :
- N (Normal)
- Datasheets
- KPT02H1626PN
MIL SERIES CONNECTOR STEEL PANEL 26 Positions Solder Cup TIN OVER CADMIUM TIN PLATED N (Normal) Bayonet Lock