KPT02E22-55PEW
Mfr.Part #
KPT02E22-55PEW
Description
CONN RCPT MALE 55POS GOLD SOLDER
Stock
68
In Stock :
68
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Termination :
Solder
Series :
KPT
Ratings :
Environment Resistant
Mount :
Flanges, Panel, Through Hole
Shell Size - Insert :
22-55
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Number of Positions :
55
Orientation :
N (Normal)
Voltage Rating :
600VAC, 850VDC
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Current Rating (Amps) :
7.5A
Color :
Olive Drab
Voltage - Rated :
600VAC 850VDC
Current Rating :
7.5A
Features :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Datasheets
KPT02E22-55PEW
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount, Through Hole 55 Positions Solder Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock