KPT02E22-34PA206
Mfr.Part #
KPT02E22-34PA206
Description
CONN RCPT MALE 34P GOLD SLDR CUP
Stock
52
In Stock :
52
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ratings :
Environment Resistant
Published :
2014
Color :
Black
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Primary Material :
Metal
Max Operating Temperature :
125°C
Packaging :
Bulk
Body Material :
Aluminium
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Aluminum Alloy
Contact Plating :
Gold
Series :
KPT
Shell Size - Insert :
22-34
Number of Contacts :
34
Min Operating Temperature :
-55°C
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Number of Positions :
34
Contact Finish - Mating :
Gold
Factory Lead Time :
12 Weeks
Termination :
Solder Cup
Current Rating :
7.5A
Mount :
Cable, Flanges, Panel
Mounting Feature :
Flange
Voltage Rating :
600VAC, 850VDC
Shell Size, MIL :
REACH SVHC :
No SVHC
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current Rating (Amps) :
7.5A
Shielding :
Contact Material :
Copper
Base Product Number :
KPT02
Mounting Type :
Panel Mount
Gender :
Male
Voltage - Rated :
600VAC 850VDC
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Finish :
Black Zinc
Features :
Datasheets
KPT02E22-34PA206
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 34 Positions Solder Cup Gold Black Zinc Bulk N (Normal) Bayonet Lock