KPT02E18-11SEX
Mfr.Part #
KPT02E18-11SEX
Description
CONN RCPT FMALE 11POS GOLD SLDR
Stock
3
In Stock :
3
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Shell Size, MIL :
Termination :
Solder
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Feature :
Flange
Mount :
Flanges, Panel, Through Hole
Base Product Number :
KPT02
Ingress Protection :
Environment Resistant
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shielding :
Current Rating :
13A
Gender :
Receptacle
Published :
2013
Bulk
Ratings :
Environment Resistant
Voltage Rating :
1000VAC, 1400VDC
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Style :
Socket
Shell Size - Insert :
18-11
Number of Positions :
11
Current Rating (Amps) :
13A
Voltage - Rated :
1000VAC 1400VDC
No SVHC
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
KPT02E18-11SEX
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount, Through Hole 11 Positions Solder Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock