KPT02E16-23PWA206
Mfr.Part #
KPT02E16-23PWA206
Description
CONN RCPT MALE 23P GOLD SLDR CUP
Stock
116
In Stock :
116
Current Rating :
13A
Voltage Rating :
600VAC, 850VDC
Orientation :
W
Ingress Protection :
Environment Resistant
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Termination :
Solder Cup
Mounting Type :
Panel Mount
Bulk
Published :
2002
Shell Finish :
Black Zinc
Mount :
Flanges, Panel
Voltage - Rated :
600VAC 850VDC
Features :
Ratings :
Environment Resistant
Color :
Black
Shell Size - Insert :
16-23
Number of Positions :
23
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Datasheets
KPT02E16-23PWA206
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 23 Positions Solder Cup Gold Black Zinc Bulk W Bayonet Lock