KPT02A20-16SEWA206
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KPT02A20-16SEWA206
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN RCPT FMALE 16POS GOLD SLDR
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shell Finish :
Black Zinc
Package :
Bulk
Primary Material :
Metal
Mount :
Flanges, Panel, Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Voltage - Rated :
1000VAC 1400VDC
Color :
Black
Orientation :
N (Normal)
Shell Material :
Aluminum Alloy
Shielding :
Shell Size, MIL :
Current Rating :
13A
Shell Size - Insert :
Termination :
Solder
Features :
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Packaging :
Bulk
Base Product Number :
KPT02
Ingress Protection :
Voltage Rating :
1000VAC, 1400VDC
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Feature :
Flange
Current Rating (Amps) :
13A
Number of Positions :
16
Series :
KPT
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Product Status :
Active
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount, Through Hole 16 Positions Solder Gold Black Zinc Bulk N (Normal) Bayonet Lock