KPT02A16-26SW
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KPT02A16-26SW
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN RCPT FMALE 26P GOLD SLD CUP
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Gender :
Receptacle
Body Material :
Aluminium
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Current Rating (Amps) :
7.5A
Current Rating :
7.5A
Shell Size, MIL :
Package :
Bulk
Ingress Protection :
Base Product Number :
KPT02
Series :
KPT
Product Status :
Active
Mounting Feature :
Flange
Voltage - Rated :
600VAC 850VDC
Contact Material :
Copper
Termination :
Solder Cup
Body Plating :
Cadmium
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
W
Shell Material :
Aluminum Alloy
Color :
Olive Drab
Fastening Type :
Bayonet Lock
Number of Positions :
26
Factory Lead Time :
12 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Size - Insert :
Contact Style :
Socket
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Primary Material :
Metal
Shielding :
Published :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
REACH SVHC :
No SVHC
Mounting Type :
Panel Mount
Packaging :
Bulk
Features :
Mount :
Flanges, Panel
Voltage Rating :
600VAC, 850VDC
Datasheets
KPT02A16-26SW
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 26 Positions Solder Cup Gold Olive Drab Cadmium Bulk W Bayonet Lock