KPT01F20-16SW
Mfr.Part #
KPT01F20-16SW
Description
CONN RCPT FMALE 16P GOLD SLD CUP
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Filter Feature :
No
Metal
Option :
GENERAL PURPOSE
Subcategory :
Circular Connectors
Backshell Type :
Solid
Mixed Contacts :
No
Empty Shell :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Color :
Olive Drab
Pbfree Code :
Contact Style :
Socket
Features :
Strain Relief
Additional Feature :
STANDARD: MIL-C-26482, POLARIZED
Environmental Characteristics :
Moisture Resistant
DIN Conformance :
Number of Positions :
16
Contact Material :
COPPER ALLOY
Bulk
JESD-609 Code :
e4
Orientation :
W
Aluminum Alloy
Body/Shell Style :
PLUG
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Current Rating (Amps) :
13A
Total Number of Contacts :
16
MIL Conformance :
yes
Voltage Rating :
1000VAC, 1400VDC
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Voltage - Rated :
1000VAC 1400VDC
Ingress Protection :
Environment Resistant
50.0μin 1.27μm
IEC Conformance :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Datasheets
KPT01F20-16SW
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 16 Positions Solder Cup Gold Olive Drab Cadmium Bulk W Bayonet Lock