KPT01F14-12PA71
Mfr.Part #
KPT01F14-12PA71
Description
CONN RCPT MALE 12P GOLD SLDR CUP
Solder Cup
Body Material :
Aluminium
Series :
KPT
REACH SVHC :
No SVHC
Shell Size - Insert :
Shell Finish :
Electroless Nickel
Strain Relief
Ratings :
Environment Resistant
Orientation :
N (Normal)
Voltage - Rated :
600VAC 850VDC
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Contact Material :
Copper
50.0μin 1.27μm
Number of Contacts :
12
Max Operating Temperature :
125°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Shielding :
Min Operating Temperature :
-55°C
Feature :
Strain Relief
Current Rating :
13A
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS :
Compliant
Body Plating :
Electroless Nickel
Ingress Protection :
Environment Resistant
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Plating :
Gold
Voltage Rating :
600VAC, 850VDC
Number of Positions :
12
Product Status :
Active
Mount :
Free Hanging
Datasheets
KPT01F14-12PA71
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 12 Positions Solder Cup Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock