KPT01E16-23PDZ
Mfr.Part #
KPT01E16-23PDZ
Description
CONN RCPT MALE 23P GOLD SLDR CUP
Stock
32
In Stock :
32
Circular Connector Assemblies
DIN Conformance :
No
Packaging :
Bulk
Number of Contacts :
23
JESD-609 Code :
e4
Ingress Protection :
Environment Resistant
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Voltage - Rated :
600VAC 850VDC
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Plating :
Gold
MIL Conformance :
yes
Option :
GENERAL PURPOSE
Empty Shell :
No
Color :
Olive Drab
Additional Feature :
STANDARD: MIL-C-26482, POLARIZED
Ratings :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Gold
Filter Feature :
Number of Positions :
23
Mixed Contacts :
Features :
Shrink Boot Adapter
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Max Operating Temperature :
125 °C
Environmental Characteristics :
Moisture Resistant
Shielding :
Shielded
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Body/Shell Style :
PLUG
Total Number of Contacts :
Shell Size - Insert :
16-23
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Current Rating :
13A
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Feature :
Shrink Boot Adapter
Backshell Type :
Solid
Mount :
Free Hanging
Contact Material :
Copper
RoHS :
Compliant
Termination :
Solder Cup
Voltage Rating :
600VAC, 850VDC
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Base Product Number :
KPT01
Active
Min Operating Temperature :
-55 °C
Gender :
Male
IEC Conformance :
Primary Material :
Metal
Pbfree Code :
Shell Size, MIL :
Contact Style :
Pin
Datasheets
KPT01E16-23PDZ
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 23 Positions Solder Cup Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock