KPT01E14-12PDZ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KPT01E14-12PDZ
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN RCPT MALE 12P GOLD SLDR CUP
Stock
280
In Stock :
280
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ratings :
Environment Resistant
Option :
WATER PROOF
Ingress Protection :
Environment Resistant
Filter Feature :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shielding :
Shielded
Shell Material :
Aluminum Alloy
Body Material :
Aluminium
Color :
Olive Drab
Current Rating :
13A
Mounting Feature :
Empty Shell :
No
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mount :
Free Hanging
Body/Shell Style :
PLUG
Termination :
Solder Cup
Factory Lead Time :
12 Weeks
Features :
Shrink Boot Adapter
Shell Size, MIL :
Primary Material :
Metal
Operating Temperature :
-55°C~125°C
MIL Conformance :
yes
Contact Style :
Pin
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
Copper
IEC Conformance :
Series :
KPT
Packaging :
Bulk
Product Status :
Active
Fastening Type :
Bayonet Lock
Mixed Contacts :
Feature :
Shrink Boot Adapter
Base Product Number :
KPT01
Gender :
Male
Package :
Bulk
Voltage - Rated :
600VAC 850VDC
DIN Conformance :
Backshell Type :
Solid
Number of Positions :
12
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Orientation :
N (Normal)
Shell Size - Insert :
14-12
Body Plating :
Cadmium
Total Number of Contacts :
12
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Voltage Rating :
600VAC, 850VDC
REACH SVHC :
No SVHC
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Datasheets
KPT01E14-12PDZ
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 12 Positions Solder Cup Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock