KPT01B20-41P
Mfr.Part #
KPT01B20-41P
Description
CONN RCPT MALE 41P GOLD SLDR CUP
Number of Positions :
41
Backshell Type :
Solid
Mount :
Cable, Free Hanging
KPT
Current Rating :
7.5A
Solder Cup
Option :
WATER PROOF
Body Material :
Aluminium
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Radiation Hardening :
No
IEC Conformance :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Mixed Contacts :
Contact Material :
Copper
Contact Finish - Mating :
Gold
Depth :
38.5mm
Aluminum Alloy
ECCN Code :
EAR99
Current Rating (Amps) :
7.5A
HTS Code :
Voltage Rating :
600VAC, 850VDC
Shell Size, MIL :
Length :
51.1mm
Orientation :
N (Normal)
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Max Current Rating :
7.5A
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Filter Feature :
KPT01
DIN Conformance :
Body/Shell Style :
PLUG
Total Number of Contacts :
41
Color :
Olive Drab
Male
REACH SVHC :
No SVHC
Fastening Type :
Bayonet Lock
Empty Shell :
Mounting Feature :
MIL Conformance :
yes
Body Plating :
Cadmium
Features :
Strain Relief
Factory Lead Time :
12 Weeks
Plating :
Cadmium, Chromate
Voltage - Rated :
600VAC 850VDC
Datasheets
KPT01B20-41P
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 41 Positions Solder Cup Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock