KPT01B20-24S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KPT01B20-24S
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN RCPT FMALE 24P GOLD SLD CUP
Stock
135
In Stock :
135
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size, MIL :
Packaging :
Bulk
HTS Code :
Product Status :
Active
Filter Feature :
No
Ingress Protection :
IEC Conformance :
No
Current Rating :
7.5A
ECCN Code :
EAR99
Package :
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Voltage Rating :
600VAC, 850VDC
Published :
2013
Contact Material :
Copper
Shell Size - Insert :
20-24
Mount :
Cable, Free Hanging
MIL Conformance :
yes
Primary Material :
Metal
Shell Material :
Aluminum Alloy
Current Rating (Amps) :
7.5A
Option :
WATER PROOF
Voltage - Rated :
600VAC 850VDC
Color :
Olive Drab
Total Number of Contacts :
24
Orientation :
N (Normal)
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Body/Shell Style :
PLUG
Feature :
Strain Relief
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Shielding :
Length :
51.1mm
Gender :
Male
Empty Shell :
Fastening Type :
Bayonet Lock
DIN Conformance :
Mixed Contacts :
Depth :
38.5mm
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
KPT
Body Material :
Aluminium
Radiation Hardening :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Features :
Strain Relief
Plating :
Cadmium, Chromate
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Positions :
24
Mounting Feature :
Termination :
Solder Cup
Factory Lead Time :
12 Weeks
Backshell Type :
Solid
Max Current Rating :
7.5A
Base Product Number :
KPT01
Body Plating :
Cadmium
Datasheets
KPT01B20-24S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 24 Positions Solder Cup Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock