KPT00P12-10P
Mfr.Part #
KPT00P12-10P
Description
CONN RCPT MALE 10P GOLD SLDR CUP
Features :
Potted
Voltage Rating :
600VAC, 850VDC
Depth :
26.6mm
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Current Rating (Amps) :
7.5A
Current Rating :
7.5A
Length :
36.9mm
Number of Positions :
10
50.0μin 1.27μm
Feature :
Potted
Voltage - Rated :
600VAC 850VDC
Max Current Rating :
7.5A
Datasheets
KPT00P12-10P
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 10 Positions Solder Cup Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock