KPT00J22-36P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KPT00J22-36P
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN RCPT MALE 36P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Feature :
Backshell, Strain Relief
Published :
Body Material :
Aluminium
Mounting Type :
Panel Mount
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Product Status :
Active
Current Rating :
7.5A
Package :
Bulk
Ratings :
Environment Resistant
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Plating :
Cadmium, Chromate
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Series :
KPT
Color :
Olive Drab
Features :
Backshell, Strain Relief
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Material :
Aluminum Alloy
Shell Size, MIL :
Voltage - Rated :
600VAC 850VDC
Ingress Protection :
Environment Resistant
Current Rating (Amps) :
7.5A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage Rating :
600VAC, 850VDC
Contact Material :
Copper
Packaging :
Bulk
Primary Material :
Metal
Max Current Rating :
7.5A
Shell Size - Insert :
Contact Finish - Mating :
Gold
Body Plating :
Cadmium
Fastening Type :
Bayonet Lock
Base Product Number :
KPT00
Termination :
Solder Cup
Mounting Feature :
Flange
Radiation Hardening :
No
Number of Positions :
36
Orientation :
N (Normal)
Gender :
Male
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shielding :
REACH SVHC :
No SVHC
Datasheets
KPT00J22-36P
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 36 Positions Solder Cup Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock