KPT00F22-21S
Mfr.Part #
KPT00F22-21S
Description
CONN RCPT FMALE 21P GOLD SLD CUP
Stock
36
In Stock :
36
Active
Backshell Type :
Solid
Depth :
40.1mm
Ingress Protection :
Environment Resistant
Number of Positions :
21
Voltage - Rated :
1000VAC 1400VDC
Shell Size - Insert :
22-21
Current Rating (Amps) :
13A
Length :
50mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Material :
Copper
Olive Drab Cadmium
Empty Shell :
Gold
Option :
WATER PROOF
Total Number of Contacts :
21
Current Rating :
13A
Mixed Contacts :
Packaging :
Bulk
Filter Feature :
Ratings :
Environment Resistant
IEC Conformance :
MIL Conformance :
yes
50.0μin 1.27μm
Subcategory :
Circular Connectors
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL 26482
DIN Conformance :
Voltage Rating :
1000VAC, 1400VDC
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Max Current Rating :
22A
Package :
Bulk
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Non-RoHS Compliant
Contact Style :
Socket
Datasheets
KPT00F22-21S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 21 Positions Solder Cup Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock