KPT00F20-41P
Mfr.Part #
KPT00F20-41P
Description
CONN RCPT MALE 41P GOLD SLDR CUP
Circular Connector Assemblies
RoHS :
N
Length :
59.54mm
Depth :
36.91mm
Voltage Rating :
600VAC, 850VDC
Ratings :
Environment Resistant
Min Operating Temperature :
-55 °C
Current Rating (Amps) :
7.5A
Shell Material :
Aluminum Alloy
Max Current Rating :
7.5A
Number of Positions :
41
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Factory Lead Time :
12 Weeks
Feature :
Strain Relief
Brand :
Number of Contacts :
41
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Voltage - Rated :
600VAC 850VDC
Features :
Strain Relief
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Plating :
Gold
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Current Rating :
7.5A
Solder Cup
Contact Style :
Pin
Published :
Subcategory :
Circular Connectors
Max Operating Temperature :
125 °C
Datasheets
KPT00F20-41P
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 41 Positions Solder Cup Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock