KPT00F12-10S
Mfr.Part #
KPT00F12-10S
Description
CONN RCPT FMALE 10P GOLD SLD CUP
Stock
162
In Stock :
162
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Color :
Olive Drab
Brand :
Current Rating (Amps) :
7.5A
Published :
2013
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
Strain Relief
Voltage Rating :
600VAC, 850VDC
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Length :
45.1mm
Solder Cup
Contact Style :
Socket
Max Current Rating :
7.5A
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Subcategory :
Circular Connectors
Number of Positions :
10
Mounting Type :
Panel Mount
RoHS :
N
Shell Size - Insert :
12-10
Features :
Strain Relief
Current Rating :
7.5A
Depth :
26.6mm
Voltage - Rated :
600VAC 850VDC
Datasheets
KPT00F12-10S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 10 Positions Solder Cup Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock