KPT00E22-41P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KPT00E22-41P
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN RCPT MALE 41P GOLD SLDR CUP
Stock
3
In Stock :
3
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Subcategory :
Circular Connectors
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Orientation :
N (Normal)
Contact Style :
Pin
Termination :
Solder Cup
Primary Material :
Metal
Mounting Feature :
Flange
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage Rating :
600VAC, 850VDC
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Factory Lead Time :
12 Weeks
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Shielding :
Voltage - Rated :
600VAC 850VDC
Package :
Bulk
Color :
Olive Drab
Base Product Number :
KPT00
Current Rating :
13A
Series :
KPT
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Radiation Hardening :
No
REACH SVHC :
No SVHC
Depth :
40.1mm
Shell Size - Insert :
22-41
Length :
34.5mm
Plating :
Cadmium, Chromate
Mounting Type :
Panel Mount
Fastening Type :
Bayonet Lock
Published :
2013
Body Material :
Aluminium
Gender :
Receptacle
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Brand :
RoHS :
N
Product Status :
Active
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Features :
Contact Material :
Copper
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Material :
Aluminum Alloy
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
41
Shell Size, MIL :
Ratings :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Gold
Body Plating :
Cadmium
Datasheets
KPT00E22-41P
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 41 Positions Solder Cup Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock