KPT00B24-61P
Mfr.Part #
KPT00B24-61P
Manufacturer
ITT Cannon
Package / Case
Metal
Datasheet
Download
Description
CONN RCPT MALE 61P GOLD SLDR CUP
Current Rating :
7.5A
Panel Mount
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
50mm
Current Rating (Amps) :
7.5A
Voltage - Rated :
600VAC 850VDC
Depth :
43.3mm
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Package / Case :
Max Current Rating :
7.5A
Number of Positions :
61
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Voltage Rating :
600VAC, 850VDC
Datasheets
KPT00B24-61P
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 61 Positions Solder Cup Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock