KPT00B22-21S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KPT00B22-21S
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN RCPT FMALE 21P GOLD SLD CUP
Stock
256
In Stock :
256
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Current Rating :
13A
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Radiation Hardening :
No
Published :
2014
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Termination :
Solder Cup
Color :
Olive Drab
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Gender :
Receptacle
Current Rating (Amps) :
13A
Mounting Feature :
Flange
Shielding :
Primary Material :
Metal
Mounting Type :
Panel Mount
Packaging :
Bulk
Length :
50mm
Product Status :
Active
Contact Finish - Mating :
Gold
Body Material :
Aluminium
Voltage - Rated :
1000VAC 1400VDC
Shell Size - Insert :
22-21
Features :
Strain Relief
Body Plating :
Cadmium
Feature :
Strain Relief
Plating :
Cadmium, Chromate
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Number of Positions :
21
Voltage Rating :
1000VAC, 1400VDC
Orientation :
N (Normal)
Base Product Number :
KPT00
Contact Material :
Copper
Max Current Rating :
22A
Series :
KPT
Fastening Type :
Bayonet Lock
Ingress Protection :
Depth :
40.1mm
Shell Material :
Aluminum Alloy
Package :
Bulk
Shell Size, MIL :
Datasheets
KPT00B22-21S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 21 Positions Solder Cup Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock