KPSR6F16-26SW
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KPSR6F16-26SW
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN PLUG FMALE 26POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size, MIL :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Voltage Rating :
600VAC, 850VDC
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mounting Feature :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Fastening Type :
Bayonet Lock
Features :
Strain Relief
Voltage - Rated :
600VAC 850VDC
Number of Positions :
26
Product Status :
Active
Color :
Olive Drab
Primary Material :
Metal
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mount :
Free Hanging
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
W
Package :
Bulk
Shell Size - Insert :
Packaging :
Bulk
Feature :
Strain Relief
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Current Rating :
7.5A
Base Product Number :
KPSR6
Ratings :
Environment Resistant
Shielding :
Current Rating (Amps) :
7.5A
Series :
KPSE
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shell Material :
Aluminum Alloy
Datasheets
KPSR6F16-26SW
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk W Bayonet Lock