KPSE6E20-41PYDZ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KPSE6E20-41PYDZ
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN PLUG MALE 41POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Features :
Shrink Boot Adapter
MIL Conformance :
yes
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Min Operating Temperature :
-55 °C
Feature :
Shrink Boot Adapter
REACH SVHC :
No SVHC
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL 26482
Current Rating (Amps) :
7.5A
Current Rating :
7.5A
Contact Finish - Mating :
Gold
Gender :
Male
Voltage - Rated :
600VAC 850VDC
Empty Shell :
yes
Max Operating Temperature :
125 °C
Contact Style :
Pin
Mount :
Free Hanging
Shell Material :
Aluminum Alloy
Termination :
Crimp
Product Status :
Active
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Orientation :
Y
Color :
Olive Drab
DIN Conformance :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Primary Material :
Metal
Voltage Rating :
600VAC, 850VDC
IEC Conformance :
No
Body Material :
Aluminium
Contact Material :
Copper
Shell Size, MIL :
RoHS :
N
Shielding :
Shielded
Base Product Number :
KPSE
Backshell Type :
Solid
Option :
WATER PROOF
Shell Size - Insert :
Total Number of Contacts :
41
Number of Contacts :
41
Fastening Type :
Bayonet Lock
Packaging :
Bulk
Mounting Feature :
Body Plating :
Cadmium
Series :
KPSE
Filter Feature :
Mixed Contacts :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Plating :
Gold
Published :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Ratings :
Environment Resistant
Brand :
Package :
Bulk
Ingress Protection :
Environment Resistant
Subcategory :
Circular Connectors
Number of Positions :
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
KPSE6E20-41PYDZ
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk Y Bayonet Lock