KPSE1U14-19P
Mfr.Part #
KPSE1U14-19P
Description
CONN RCPT MALE 19POS GOLD CRIMP
Gender :
Receptacle
Factory Lead Time :
12 Weeks
Feature :
Potted
Voltage - Rated :
600VAC 850VDC
Published :
Olive Drab Cadmium
Body Plating :
Cadmium
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Orientation :
N (Normal)
Features :
Potted
Contact Material :
Copper
Voltage Rating :
600VAC, 850VDC
Number of Positions :
19
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Feature :
REACH SVHC :
No SVHC
Current Rating (Amps) :
7.5A
Ingress Protection :
Body Material :
Aluminium
Datasheets
KPSE1U14-19P
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock