KPSE1E22-55PYDN
Mfr.Part #
KPSE1E22-55PYDN
Description
KPSE 55C 55#20 PIN RECP
Stock
1
In Stock :
1
Orientation :
Y
Bayonet Lock
Mixed Contacts :
No
DIN Conformance :
No
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Material Flammability Rating :
Number of Positions :
55
Applications :
Industrial, Military
Filter Feature :
MIL Conformance :
yes
Shell Size :
22
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL 26482
Shell Size - Insert :
22-55
Current Rating (Amps) :
7.5A
Gender :
Male
Number of Contacts :
55
Crimp
Factory Lead Time :
12 Weeks
Termination Type :
Crimp
Option :
WATER PROOF
Voltage Rating :
600VAC, 850VDC
Mounting Feature :
IEC Conformance :
Backshell Type :
Solid
Series :
KPSE
Insert Material :
Polychloroprene
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Shell Finish :
CHROMATE PLATED
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Cable Opening :
Contact Style :
Pin
Body/Shell Style :
PLUG
Mounting Type :
CABLE
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Number of Pins :
20
Backshell Material, Plating :
Published :
2014
Shielding :
Unshielded
Empty Shell :
yes
Datasheets
KPSE1E22-55PYDN
MIL SERIES CONNECTOR ALUMINUM ALLOY CABLE 55 Positions Crimp NOT SPECIFIED CHROMATE PLATED Y Bayonet Lock
KPSE1E22-55PYDN Overview
The product is packaged in MIL SERIES CONNECTOR.This device is mounted in the CABLE position.There is a product in the KPSE Series.A total of 20 pins are available on the device.To name a few, there is also STANDARD: MIL-DTL 26482.As a result, the device runs at -55°C ~ 125°C Operating Temperature.