KPSE1E22-55PWDN
Mfr.Part #
KPSE1E22-55PWDN
Description
CONN RCPT MALE 55POS GOLD CRIMP
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Shell Size, MIL :
Number of Positions :
55
Max Operating Temperature :
125 °C
Min Operating Temperature :
-55 °C
Termination :
Crimp
Contact Plating :
Gold
Orientation :
W
Voltage Rating :
600VAC, 850VDC
Aluminum Alloy
Mount :
Free Hanging
Contact Finish - Mating :
Gold
Bulk
RoHS :
Non-Compliant
Current Rating :
7.5A
Ratings :
Active
Voltage - Rated :
600VAC 850VDC
Gender :
Male
Contact Style :
Pin
Number of Contacts :
55
Current Rating (Amps) :
7.5A
Datasheets
KPSE1E22-55PWDN
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk W Bayonet Lock