KPSE1E20-41PWDN
Mfr.Part #
KPSE1E20-41PWDN
Description
CONN RCPT MALE 41POS GOLD CRIMP
Contact Style :
Pin
Packaging :
Bulk
Mount :
Free Hanging
Shrink Boot Adapter
Voltage - Rated :
600VAC 850VDC
Current Rating :
7.5A
Orientation :
W
Voltage Rating :
600VAC, 850VDC
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Gender :
Male
Ratings :
Current Rating (Amps) :
7.5A
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Number of Positions :
41
Datasheets
KPSE1E20-41PWDN
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk W Bayonet Lock