KPSE1E20-16SDZ
Mfr.Part #
KPSE1E20-16SDZ
Description
CONN RCPT FMALE 16POS GOLD CRIMP
Voltage - Rated :
1000VAC 1400VDC
Current Rating (Amps) :
13A
Min Operating Temperature :
-55 °C
Number of Contacts :
16
Current Rating :
13A
50.0μin 1.27μm
Max Operating Temperature :
125 °C
RoHS :
Non-Compliant
Gender :
FEMALE
Number of Positions :
16
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Plating :
Voltage Rating :
1000VAC, 1400VDC
Contact Style :
Socket
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Orientation :
N (Normal)
Datasheets
KPSE1E20-16SDZ
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 16 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock