KPSE1E18-32PZDZ
Mfr.Part #
KPSE1E18-32PZDZ
Description
CONN RCPT MALE 32POS GOLD CRIMP
Number of Positions :
32
Voltage Rating :
600VAC, 850VDC
Current Rating :
7.5A
Olive Drab Cadmium
Subcategory :
Circular Connectors
Bulk
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL 26482
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Shell Size - Insert :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Voltage - Rated :
600VAC 850VDC
Gender :
Male
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
DIN Conformance :
No
Contact Style :
Pin
MIL Conformance :
yes
Shielding :
Shielded
Backshell Type :
Solid
Orientation :
Z
Shell Material :
Aluminum Alloy
Brand :
Series :
KPSE
Total Number of Contacts :
32
Fastening Type :
Bayonet Lock
Mixed Contacts :
No
IEC Conformance :
Empty Shell :
yes
Base Product Number :
KPSE
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Ingress Protection :
Environment Resistant
Filter Feature :
Gold
Option :
WATER PROOF
Body/Shell Style :
PLUG
Current Rating (Amps) :
7.5A
RoHS :
N
Datasheets
KPSE1E18-32PZDZ
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk Z Bayonet Lock