KPSE1E18-32PXDZ
Mfr.Part #
KPSE1E18-32PXDZ
Description
CONN RCPT MALE 32POS GOLD CRIMP
Gender :
Male
Ingress Protection :
Environment Resistant
Ratings :
Number of Positions :
32
Orientation :
X
Shielding :
Shielded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mount :
Free Hanging
Current Rating (Amps) :
7.5A
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Current Rating :
7.5A
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage Rating :
600VAC, 850VDC
Contact Style :
Pin
Mounting Feature :
Voltage - Rated :
600VAC 850VDC
Shell Size, MIL :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
KPSE1E18-32PXDZ
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk X Bayonet Lock