KPSE1E16-26SYDZ
Mfr.Part #
KPSE1E16-26SYDZ
Description
CONN RCPT FMALE 26POS GOLD CRIMP
Orientation :
Y
Contact Style :
Socket
Current Rating (Amps) :
7.5A
Voltage Rating :
600VAC, 850VDC
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Shielded
Aluminum Alloy
Mount :
Free Hanging
Gender :
FEMALE
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Feature :
Shrink Boot Adapter
Voltage - Rated :
600VAC 850VDC
Number of Positions :
26
Number of Contacts :
26
Min Operating Temperature :
-55°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Plating :
Gold
Max Operating Temperature :
125°C
KPSE
Current Rating :
7.5A
Mounting Feature :
Ratings :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
KPSE1E16-26SYDZ
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk Y Bayonet Lock