KPSE1E16-26SWDZ
Mfr.Part #
KPSE1E16-26SWDZ
Description
CONN RCPT FMALE 26POS GOLD CRIMP
Orientation :
W
Shielding :
Shielded
IEC Conformance :
No
Shell Size - Insert :
DIN Conformance :
No
Contact Material :
Copper
Termination :
Crimp
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Mounting Feature :
REACH SVHC :
No SVHC
Feature :
Shrink Boot Adapter
Backshell Type :
Solid
Published :
Contact Style :
Socket
Voltage Rating :
600VAC, 850VDC
Filter Feature :
Color :
Olive Drab
Body Material :
Aluminium
Shell Material :
Aluminum Alloy
RoHS :
N
Current Rating (Amps) :
7.5A
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions :
26
Environment Resistant
Body/Shell Style :
PLUG
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Total Number of Contacts :
26
Subcategory :
Circular Connectors
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mixed Contacts :
KPSE
Brand :
Shell Size, MIL :
Voltage - Rated :
600VAC 850VDC
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
MIL Conformance :
yes
Current Rating :
7.5A
Empty Shell :
yes
Body Plating :
Cadmium
Gender :
Receptacle
Datasheets
KPSE1E16-26SWDZ
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk W Bayonet Lock