KPSE1E16-23PDN
Mfr.Part #
KPSE1E16-23PDN
Description
CONN RCPT MALE 23POS GOLD CRIMP
Bayonet Lock
Empty Shell :
yes
Current Rating :
13A
Packaging :
Bulk
Body/Shell Style :
PLUG
Contact Style :
Pin
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Total Number of Contacts :
23
Contact Finish - Mating :
Gold
Filter Feature :
No
Bulk
DIN Conformance :
No
Voltage Rating :
600VAC, 850VDC
Ratings :
Environment Resistant
IEC Conformance :
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Operating Temperature :
-55°C~125°C
50.0μin 1.27μm
Backshell Type :
Solid
Gender :
Male
Option :
WATER PROOF
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Orientation :
N (Normal)
Shielding :
Voltage - Rated :
600VAC 850VDC
Mixed Contacts :
Olive Drab
Mount :
Free Hanging
MIL Conformance :
yes
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Number of Positions :
23
Datasheets
KPSE1E16-23PDN
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 23 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock